Schedule

Times and rooms for the Mini-Conferences and Seminars can be found under those headings.

Friday January 18Note: filtered results. Show all

School Field Trip

9:00–10:00 AM

Where:

Exhibition Hall A (Main Stage)

Registration and Pre-Registration Desks Open

11:00 AM–8:00 PM

Where:

Ballroom A

School Field Trip: Afternoon Rally

12:50–2:00 PM

Where:

Exhibition Hall A (Main Stage)

Exhibits Open

12:00–10:00 PM

Where:

Exhibition Hall B

Prayer Room Open

12:00–10:00 PM

Where:

Level 2 Room 4

Mini-Conferences

1:00–5:00 PM

Where:

Level 2
Tickets required

Tickets Required

Children's Program

6:45–9:00 PM

Where:

Level 2 Room 15

Parade of Nations

6:55–7:00 PM

Where:

Exhibition Hall A (Main Stage)

General Session: Mark Anderson with Worship Central

7:00–9:00 PM

Where:

Exhibition Hall A (Main Stage)

Junior Youth Rally

7:00–8:30 PM

Where:

Level 2 Rooms 1–3
Tickets required

Tickets Required

Arts Cafe

9:15–10:30 PM

Where:

Level 2 Rooms 1–3

Film Festival: “I Survived I Kissed Dating Goodbye”

9:15–11:00 PM

Where:

Ballroom A
Tickets required

Tickets Required

Saturday January 19Note: filtered results. Show all

Registration and Pre-Registration Desks Open

8:00 AM–8:00 PM

Where:

Ballroom A

Children's Program

9:15–11:15 AM

Where:

Level 2 Room 15

General Session: Salim Munayer & Lisa Loden with Worship Central

9:30–11:00 AM

Where:

Exhibition Hall A (Main Stage)

Exhibits Open

11:00 AM–10:00 PM

Where:

Exhibition Hall B

Prayer Room Open

11:00 AM–10:00 PM

Where:

Level 2 Room 4

Seminars

11:00 AM–6:00 PM

Where:

Level 2

Film Festival: “Desert Blooms Project” & “End of Churchianity 2”

11:30 AM–1:30 PM

Where:

Ballroom A
Tickets required

Tickets Required

Seminar: Marcio Garcia

11:00 AM–12:00 PM

Where:

Level 2 Rooms 1–3

Seminar: Mark Anderson

12:30–1:30 PM

Where:

Level 2 Rooms 1–3

Children's Program

1:15–3:15 PM

Where:

Level 2 Room 15

General Session: Ruthie Kim with Worship Central

1:30–3:00 PM

Where:

Exhibition Hall A (Main Stage)

Film Festival: “Godspeed” & “Forgotten Ones”

3:00–5:00 PM

Where:

Ballroom A
Tickets required

Tickets Required

Seminar: Salim Munayer and Lisa Loden

3:30–4:30 PM

Where:

Level 2 Rooms 1–3

Seminar: Ruthie Kim

5:00–6:00 PM

Where:

Level 2 Rooms 1–3

Film Testimonial: TBA

5:00–6:15 PM

Where:

Ballroom A

Children's Program

6:45–8:30 PM

Where:

Level 2 Room 15

Youth Rally

7:00–9:00 PM

Where:

Exhibition Hall A (Main Stage)
Tickets required

Tickets Required

Film Festival: Of Gods and Men

7:00–9:15 PM

Where:

Ballroom A
Tickets required

Tickets Required

General Session: Marcio Garcia with Worship Central

7:00–8:30 PM

Where:

Level 2 Rooms 1–3

Arts Cafe

9:15–10:30 PM

Where:

Level 2 Rooms 1–3
Sunday January 20Note: filtered results. Show all

Registration and Pre-Registration Desks Open

9:00 AM–3:30 PM

Where:

Ballroom A

General Session: Marcio Garcia/Ruthie Kim with Worship Central

10:00–11:45 AM

Where:

Exhibition Hall A (Main Stage)

Exhibits Open

12:00–4:00 PM

Where:

Exhibition Hall B

Prayer Room Open

12:00–4:00 PM

Where:

Level 2 Room 4

Film Festival: PAUL, APOSTLE OF CHRIST

1:00–2:45 PM

Where:

Ballroom A
Tickets required

Tickets Required

Replay: Favourite Seminars of 2018

1:30–2:30 PM

Where:

Level 2

Children's Program

3:15–5:15 PM

Where:

Level 2 Room 15

Closing General Session: Salim Munayer & Lisa Loden/Mark Anderson with Worship Central

3:30–5:00 PM

Where:

Exhibition Hall A (Main Stage)